

| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| Contact Plating | Gold |
| Working Voltage | 5.5 V |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Peak Pulse Current | 4 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 7 V |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 6 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5.5 V |
| Clamping Voltage | 13 V |
| Power Line Protection | No |
| Max Surge Current | 4 A |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| ESD Protection | Yes |
| Voltage ESD Contact | 15 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 17 kV |
| Diode Capacitance | 10 pF |
Stock: 581
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14036
Ext.Price$0.14036
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14036 | $0.14036 |
| 10 | $0.07018 | $0.70180 |
| 50 | $0.06359 | $3.17950 |
| 100 | $0.05762 | $5.76200 |
| 500 | $0.05142 | $25.71000 |
| 1000 | $0.04588 | $45.88000 |
| 3000 | $0.04407 | $132.21000 |
| 5000 | $0.04234 | $211.70000 |
| 10000 | $0.04028 | $402.80000 |
